středa 21. října 2015

Ořechová nadílka


Dostala jsem plnou bednou vlašských ořechů. Mám velkou radost, protože ořechy jsem sháněla po všech čertech. Doma je milujeme. S Andulkou jsme se pustily do loupání. Šlo jí to velmi dobře. Je v tomto velmi poctivá. Byla to ona, která upozorňovala, že nemám tolik ujídat:-)
Část oříšků nechám na pečení vánočního cukroví a zbytek na denní spotřebu. Některé budou jen na pojídání, ale letos chci vyzkoušet ořechové máslo a ořechy s medem. Snad se všechno podaří.

Jezte vlašské ořechy kdykoliv na ně dostanete chuť. Protože:
- jsou vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin (1/4 hrnku ořechů obsahuje 91% doporučené denní dávky omega 3). Látky přítomné v ořechách snižují srážlivost krve, regulují krevní tlak, zabraňují kornatění tepen a přispívají k udržení jejich pružnosti,
- jsou výborným zdrojem manganu a mědi, ale i draslíku, hořčíku, selenu, železa, zinku, a kyseliny listové,
- obsahují i řadu dalších cenných látek: vitamíny E, B1, B6, antioxidanty, vlákninu, vysoký obsah aminokyseliny argininu a ochranné rostlinné fytochemikálie ze skupiny polyfenolů,
- obsahují kyselinu ellagovou, která podporuje imunitní systém, a hormon melatonin, který je nutný pro dobrý spánek.
Zdroj:BioAbecedář Hanky ZemanovéPetra

3 komentáře:

 1. Takovou pomocníci brala, také jsme ořechy dostali a potřebujeme je vykoupat.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, je to ta nejlepší pomocnice na světě:-) Zatím! Počítám, že ji to nebude bavit vděčně a přijdou chvíle, kdy bude od mámy utíkat.

   Vymazat
 2. I já bych Aninku brala, i když letos není moc co loupat... Šikovná slečna!
  Peti, měj hezký večer. Helena

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře!